Rady a nápady do zahrady
hrada: rady a nápady
06. 03. 2008 - Zahrada, hobby Autor: Mirka Kolářová
Počátkem března postihne většinu zahrádkářů stejná choroba, přičemž je jedno, jestli obhospodařují zahradu velikosti olympijského stadionu, nebo se chlubí jen několika květináčky a truhlíky. Jak se choroba projevuje? Například takto: v sobotu ráno dotyčný pacient svému partnerovi oznámí: „Jdu na chvíli na zahradu,“ ale domů se už nevrátí. Možná zase až na podzim.
Správné načasování
V březnu je každý zahradník tak trochu na nervy. Obchází své záhony a začíná polehounku obnovovat svou chloubu. Přitom vnitřně cítí, že takovéhle „šolíchání“ nestačí a rád by se do zahrady pustil z gruntu. Trápí ho však
nejistota: „ Co když ještě přijdou tuhé mrazy?“
Naši předkové měli jednoduchou radu – vhodný okamžik k zahájení všech prací na zahradě nastává, když se půda přestane lepit na holínky.
Úklidové práce
V zimním období udržovaly odumřelé části rostlin teplo potřebné pro ochranu kořenů před zimou a mrazem. Nyní je ale nutné tyto tlející nadzemní části co nejrychleji odstranit, aby nebránily novému rašení. Stejně tak odstraníme i namrzlé výhonky všech rostlin a tzv. vlky – ty vyrůstají na růžích a keřích.
Do parády si vezmeme také maliny a ostružiny – rostlinám ponecháme cca jen 5 – 10 výhonů, ostatní seřízneme na délku zhruba 1m.
Pokud jste loni nestihli nějaký tvarovací řez, máte poslední šanci - dokud větve nezačnou rašit. Samozřejmostí je také jarní shrabání trávníku. Výsledkem tohoto úklidu bude pěkná hromádečka a otázka: „ Co s tím?“
Většina lidí tento odpad pálí – v takovém případě je ale dobré počkat alespoň jeden den, protože stébla uschlých rostlin mohou být plná drobných živočichů, kteří se během letní sezony stanou vašimi společníky v ničení škůdců. Dejte jim proto čas, aby se stihli přestěhovat.
Zbudování vysokého záhonu
Je další možností, jak se zbavit organického odpadu a ještě na tom vydělat. K založení takového záhonu je potřebná plocha o šíři cca 1 – 2m , libovolné délky. Záhon nejprve vyměříme a potom odstraníme svrchní vrstvu travních trsů. Trsy odložíme stranou. Stejně tak můžeme odstranit část hlíny a také ji prozatím odložíme. Na takto připravenou plochu rozložíme ořezané větve a přes větve poskládáme obrácené trsy trávy – zpevní se tak podloží z větví a zároveň se zabrání tomu, aby jemnější odpad propadal mezi větve. Na trávu potom navršíme veškerý zbylý odpad, ideální je přidat surový kompost. Jako poslední vrstvu použijeme hlínu – musí být v nejméně 15cm vrstvě. Výsledkem bude obloukovitě vyvýšený záhon s tlejícím vnitřním jádrem, které bude produkovat teplo a živiny.
Reorganizace zahrady
Březen je ideální měsíc pro vytvoření nových zahradních prvků a „překopání“ všeho, co se vám loni na zahradě nelíbilo. Trvalky, které se příliš rozrostly, můžete nyní rozdělit a rozsadit, nebo úplně přesadit na jiné místo. Můžete také sázet nové trvalky, stihnou dobře zakořenit a v létě vás potěší svými květy. Uvažujete-li o sázení nových stromků, nebo keřů, udělejte to také do konce března. Rovnou do volné půdy můžete vyset bylinky, do pařeniště první zeleninu. Nemáte-li pařeniště, nebo skleník, můžete zkusit předpěstovat svou vlastní zeleninu na okenním parapetu – například v papírových obalech na vajíčka.
Trávníku velice prospěje provzdušnění – jestliže provzdušňovací kultivátor nevlastníte, můžete si ho za dobrý peníz půjčit v půjčovně nářadí na víkend. Provzdušněný trávník je dobré následně přihnojit – máte-li malé děti, nebo psy, kočky, želvy, králíky a další mazlíky, použijte raději přírodní hnojivo – např. kostní moučku.
„Balkónovky“
Nebo-li rostliny pěstované v nádobách – i pro ně zase nastává sezona. Nejpozději v březnu byste je měli vynést do místnosti s dostatkem světla a vyšší teplotou. Teplota by se ale měla zvyšovat pomalu. Tyto rostliny je vhodné přesadit a zkrátit jak v kořenové, tak v nadzemní části – tím se podpoří nový růst
rostlin. Jakmile rostliny znovu zakoření, začneme pomalu zvyšovat zálivku a pomaličku a opatrně můžeme začít přihnojovat.
Řadu těchto rostlin nyní můžeme také řízkovat :
Fuchsie, ibišek, mračňák, olověnec, muškáty, durmany – těmto rostlinám každoroční jarní zkrácení prospívá a z odříznutých částí je možné vypěstovat nové rostliny. Oleandr zkracujeme jen jednou za tři roky.
Ve chvíli, kdy je zřejmé, že žádné kruté „ruské“ mrazy již nepřijdou, konečně vyrazíme do zahradnictví a ve své jarní nedočkavosti skoupíme všechno, co uvidíme. Ne, to raději nedělejte, ale bez obav můžete nakoupit macešky a prvosenky a jako úplně první veselou okrasu je vysaďte do nějaké pěkné nádoby – na velikonoce už budete mít nakveteno.
V případě, že uvažujete o nové trvalé výsadbě do truhlíků, nebo nádob, můžete kupovat i trvalky – poskytnete jim tak dostatek času, aby do příští zimy dobře zakořenily a staly se dobře odolnými vůči mrazům.
„Pokojovky“
I když vás to vší silou táhne na zahradu, nezapomeňte ani na své domácí rostliny, které vám celou zimu poskytovali zelený pocit přírody. Chcete-li přesazovat kaktusy, nebo nyní tolik oblíbené pokojové orchideje, měly by jste to stihnout opět do konce března.
Pokojové rostliny bychom také měli po zimě pořádně osprchovat a přesvědčit se, zda nejsou napadeny nějakými škůdci, kterým většinou právě topná sezona dává nejlepší předpoklady k množení. Období březen/duben je i v případě pokojových rostlin většinou nejvhodnější k jejich množení pomocí řízků. Než se ale do této práce pustíte, ověřte si v zahradnictví, v prodejně květin, nebo v literatuře správný postup – u pokojových rostlin se může až radikálně lišit.
Péče o zahradníka
Než se do „rýpání“ v hlíně pustíte, nezapomeňte, že jarní sluníčko dokáže být pěkně zrádné a že mnoho lidí si svou kůži jakoby omylem spálí většinou právě na jaře, při práci na zahradě. Do práce se pustí v teplé
mikině a vestě a postupně se vysvlečou až do tílka, ale pro samé pracovní nadšení zapomenou na jakoukoliv ochranu kůže.
Poslední tip se týká ženských nehtů – ne každé ženě vyhovuje práce v
rukavicích a jen málokteré ženě vyhovují černé, hliněné nehty. Zkuste tentokrát použít mýdlo. Před odchodem na zahradu „zaryjte“ své nehty do měkkého mýdla a mýdlo vytvoří pod vašimi nehty jakési „zátky“, takže hlína nebude mít šanci. Po skončení všech prací, než si dáte první jarní kávičku na lavičce, mýdlo z pod nehtů jednoduše vymyjete.