Jdi na obsah Jdi na menu
 


Africký obojek

10. 10. 2011

Postup - Africký obojek - obtáčené korálky

 Mám moc ráda africké motivy, barvy…. a tak jsem nemohla zůstat neokouzlena jejich úžasnými objoky z korálků. Je to technika jednoduchá za pár korun a nepochybuji, že si ji také zamilujete :-)

Pomůcky: rokajl (já používám TOHO nebo Miyuki, ale může být i Jablonecký), vlasec 0,14mm, jehla na navlékání perliček, tkanička do bot silnější kulatá, nůžky, kaplíky, ketlovací nýty, karabinka

 Z tkaničky si odměříme požadovanou délku obojku a přidáme cca 1 cm an každé straně. Poté odstřihneme konec tkaničky.

 Konec tkaničky řádně prošijeme, aby se netřepil.

 Navlékneme prvních cca 30 korálků a ty omotáme kolem začátku tkaničky. Jednotlivé otočky posuneme k sobě, aby díl působil kompaktně. Poté zapíchneme tkaničku hned za korálek, kterým jsme poslední otočku skončili a provlékneme skrz tkaničku. Dále vedeme jehlu opět skrz tkaničku, ale přes vedlejší otočku a to samé přes všechny otočky až na začátek. Jde o to, abychom otočky přichytily, aby nám neklouzaly z konce tkaničky.

 Dále protáhneme jehlu vnitřkem tkaničky a vypíchneme za cca 3. korálkem na konci poslední otočky. Dále jehlu provlékneme právě posledními třemi navlečenými korálky ve směru navlékání, aby další navazování bylo plynulé. Pokračujeme navlečením dalších korálků, kterých již můžeme navléci delší řadu korálků, jejichž barvy střídáme podle toho, jaké chceme mít barvy a šířky pruhů na obojku. Poté opět navlečený kus namotáme a zase jehlu vedeme za posledním navlečeným korálkem skrz tkaničku. Před tím nezapomeneme otočky pěkně srovnat. nyní již nemusíme přichytávat jednotlivé otočky. Prostě zase jehlu vypíchneme za cca 3. korálkem a poté ji vedeme posledními třema korálky a můžeme pokračovat….

 Když máme omotanou celou připravenou tkaničku, na jejím konci opět přichytíme poslední tři otočky a konec řádně zašijeme, aby se netřepil. Poté tkaničkou provlékneme ketlovací nýtek, jehož ploška se nám schová mezi korálky.

 Navlékneme kaplík, uděláme n anýtku očko a navlékneme karabinku.

 Barvy a vzory jsou na vaší fantazii, stejně jako to, co vyrobíte, podle velikosti tkaničky můžete udělat obojek, pásek, náramek, naušničky…… níže malá inspirace :-)!

Další tipy: